PROGRAMUL NAȚIONAL DE DEZVOLTARE RURALĂ 2014‐2020
Investitorii au noi oportunități financiare pentru proiecte de investiții în dezvoltarea agriculturii şi a zonei rurale.
Fermierii, societățile private şi autoritățile publice locale au la dispoziție un buget de aproximativ 8 miliarde de euro, fonduri europene nerambursabile pentru investiții la standarde europene, eficiente şi rentabile.
Autoritatea responsabilă de gestionarea programului: Agenția pentru Finanțarea Investițiilor Rurale ( AFIR) este instituția care asigură implementarea tehnică și financiară a PNDR 2014 – 2020.
MĂSURA 4 – INVESTIȚII ÎN ACTIVE FIZICE
SubMăsura 4.1 - Investiții în exploatații agricole
OBIECTIVELE:
- Îmbunătățirea performanțelor generale ale exploatațiilor agricole prin creșterea competitivității activității agricole, a diversificării producției agricole și a calități produselor obținute;
- Restructurarea exploatațiilor de dimensiuni mici și medii și transformarea acestora în exploatații comerciale;
- Respectarea standardelor comunitare aplicabile tuturor tipurilor de investiții;
- Creșterea valorii adăugate a produselor agricole prin procesarea produselor la nivelul fermei și comercializarea directă a acestora în vederea creării și promovării lanțurilor alimentare integrate.
BENEFICIARII:
- Fermierii, cu excepția persoanelor fizice neautorizate;
- Cooperativele (cooperativele agricole și societățile cooperative agricole), grupuri de producători, constituite în baza legislației naționale în vigoare care deservesc interesele membrilor;
SPRIJINUL NERAMBURSABIL se va acorda după cum urmează:
În cazul fermelor având dimensiunea economică până la 500.000 SO (valoare producție standard) sprijinul public nerambursabil va fi de 50% din totalul cheltuielilor eligibile și nu va depăși:
- Pentru proiectele care prevăd achiziții simple:
– maximum 500.000 euro, respectiv 100.000 euro pentru fermele mici;
- Pentru proiectele care prevăd construcții-montaj:
– maximum 1.000.000 euro pentru sectorul vegetal, respectiv 200.000 euro pentru fermele mici din sectorul vegetal;
– maximum 1.500.000 euro pentru legume în spații protejate (sere) și sectorul zootehnic, respectiv 300.000 euro pentru fermele mici din sectorul zootehnic;
- Pentru proiectele care prevăd crearea de lanțuri alimentare integrate:
– maximum 2.000.000 euro, respectiv 400.000 euro pentru fermele mici;
În cazul fermelor având dimensiunea economică peste 500.000 SO sprijinul public nerambursabil va fi de 30% și nu va depăși:
- pentru proiectele care prevăd achiziții simple:
– maximum 500.000 euro;
- pentru proiectele care prevăd construcții- montaj:
– maximum 1.000.000 euro pentru sectorul vegetal, respectiv maximum 1.500.000 euro pentru legume în spații protejate (sere) și sectorul zootehnic;
- pentru proiectele care prevăd crearea de lanțuri alimentare integrate:
– maximum 2.000.000 euro;
În cazul cooperativelor și a grupurilor de producători, sprijinul va fi 50% fără a depăși maximum 2.000.000 euro indiferent de tipul investiției.
Submăsura 4.1a - Investiții în exploatații pomicole
OBIECTIVELE:
- Creșterea competitivității, diversificarea producției, creșterea calității produselor obținute și îmbunătățirea performanței generale a exploatațiilor pomicole;
- Creșterea valorii adăugate a produselor prin sprijinirea procesării fructelor la nivel fermă și a comercializării directe a produselor obținute;
- Dezvoltarea lanțurilor scurte de aprovizionare;
- Eficientizarea costurilor de producție prin promovarea producerii și utilizării energiei din surse regenerabile în cadrul fermei și prin reducerea consumului de energie
BENEFICIARII:
- Fermieri, cu excepția persoanelor fizice neautorizate;
- Grupurile de producători și cooperative (societăților cooperative agricole și cooperativelor agricole, constituite în baza legislației naționale în vigoare (prezentată în secțiunea Trimiteri la alte acte legislative), care activează în sectorul pomicol, cu condiția ca investițiile realizate să deservească interesele propriilor membri.
SPRIJINUL NERAMBURSABIL se va acorda după cum urmează:
Ferme mici, medii și obținere de material de înmulțire și material de plantare fructifer
- Ferme mici:
- intensitatea sprijinului este de 50% din totalul cheltuielilor eligibile, fără a depăși:
- 100.000 euro pentru achiziții simple;
- 300.000 euro în cazul investițiilor în activitatea de producție (utilaje, înființare, reconversie etc.);
- 450.000 euro pentru investițiile care conduc la un lanț alimentar integrat, la nivelul exploatației agricole* (producție, procesare, comercializare).
- Ferme medii:
- intensitatea sprijinului este de 50% din totalul cheltuielilor eligibile, fără a depăși:
- 200.000 euro pentru investițiile care presupun achiziții simple;
- 600.000 euro în cazul investițiilor în activitatea de producție (utilaje, înființare, reconversie etc.);
- 900.000 euro pentru investițiile care conduc la un lanț alimentar integrat, la nivelul exploatației agricole* (producție, procesare, comercializare).
- Obținere material de înmulțire și material de plantare fructiferi
- intensitatea sprijinului este de 50% din totalul cheltuielilor eligibile, fără a depăși:
- 600.000 euro în cazul investițiilor în activitatea de producție (utilaje, înființare).
- Ferme mari:
- intensitatea sprijinului este de 50 % din totalul cheltuielilor eligibile, fără a depăși:
- 250.000 euro pentru investițiile care presupun achiziții simple;
- 750.000 euro în cazul investițiilor în activitatea de producție (utilaje, înființare, reconversie);
- 1.050.000 euro pentru investițiile care conduc la un lanț alimentar integrat, la nivelul exploatației agricole* (producție, procesare, comercializare).
- Forme asociative:
- intensitatea sprijinului este de 50 % din totalul cheltuielilor eligibile, fără a depăși:
- 350.000 euro pentru investițiile care presupun achiziții simple;
- 600.000 euro pentru obținere material de înmulțire și material de plantare fructifer
- 750.000 euro în cazul investițiilor în activitatea de producție (utilaje, înființare, reconversie;
1.050.000 euro pentru investițiile care conduc la un lanț alimentar integrat, la nivelul exploatației agricole* (producție, procesare, comercializare).
Submăsura 4.2 - Sprijin pentru investiții în prelucrarea/ comercializarea și/ sau dezvoltarea de produse agricole
OBIECTIVELE:
- Înființarea și/ sau modernizarea unităților de procesare și comercializare;
- Introducerea de noi tehnologii pentru dezvoltarea de noi produse și procese;
- Aplicarea măsurilor de protecția mediului inclusiv scăderea consumului de energie și a emisiilor GES;
- Promovarea investițiilor pentru producerea și utilizarea energiei din surse regenerabile;
- Creșterea numărului de locuri de muncă.
BENEFICIARII:
- Întreprinderile definite conform legislației naționale în vigoare;
- Cooperativele, grupurile de producători constituite în baza legislației naționale în vigoare;
SPRIJINUL NERAMBURSABIL va fi de:
- 50% din totalul cheltuielilor eligibile pentru IMM-uri și grupuri de producători/cooperative
- 40% pentru alte întreprinderi
nu va depăși:
- 1.000.000 Euro/ proiect pentru IMM, în cazul proiectelor care nu presupun investiții care conduc la un lanț alimentar integrat;
- 1.500.000 Euro/ proiect pentru alte întreprinderi pentru proiectele care nu presupun investiții care conduc la un lanț alimentar integrat;
- 2.500.000 Euro/ proiect pentru investițiile care conduc la un lanț alimentar integrat (indiferent de tipul de solicitant), precum și pentru forme asociative (cooperative și grupuri de producători) în cazul proiectelor care nu presupun investiții care conduc la un lanț alimentar integrat.
Submăsura 4.2a - Investiții în procesarea/ marketingul produselor din sectorul pomicol
OBIECTIVELE:
- modernizarea și crearea de unități de procesare;
- introducerea de noi tehnologii pentru dezvoltarea de noi produse și procese tehnologice;
- creșterea valorii adăugate a produselor din sectorul pomicol;
- îmbunătățirea controlului intern al calității;
- creșterea numărului de locuri de muncă;
- scăderea consumului de energie și a emisiilor de GES.
BENEFICIARII care pot solicita sprijin nerambursabil prin această submăsură sunt:
- Întreprinderile micro, mici, mijlocii și mari, definite conform legislației naționale în vigoare;
- Cooperativele și grupurile de producători care realizează investiții corporale și necorporale pentru procesarea și marketingul produselor agricole cuprinse în Anexa I la Tratatul de Instituire a Comunității Europene (TFUE), cu excepția produselor pescărești.
SPRIJINUL NERAMBURSABIL se va acorda după cum urmează:
Întreprinderi micro și mici – intensitatea sprijinului este de 50% din totalul cheltuielilor eligibile, fără a depăși:
- 600.000 euro pentru proiectele care nu presupun investiții care acoperă tot lanțul alimentar;
- 900.000 euro pentru investițiile care acoperă tot lanțul alimentar (colectare, depozitare, condiționare, procesare și comercializare);
Întreprinderi mijlocii – intensitatea sprijinului este de 50% din totalul cheltuielilor eligibile, fără a depăși:
- 800.000 euro pentru proiectele care nu presupun investiții care conduc la un lanț alimentar integrat;
- 1.100.000 euro pentru investițiile care conduc total un lanț alimentar integrat (colectare, depozitare, condiționare, procesare și comercializare).
Întreprinderi mari – intensitatea sprijinului este de 50% din totalul cheltuielilor eligibile, fără a depăși:
- 1.000.000 euro pentru proiectele care nu presupun investiții care conduc la un lanț alimentar integrat;
1.500.000 euro pentru proiectele care conduc la un lanț alimentar integrat (colectare, depozitare, condiționare, procesare și comercializare).
Submăsura 4.3 - Investiții pentru dezvoltarea, modernizarea sau adaptarea infrastructurii agricole și silvice - Componenta infrastructura de IRIGAȚII
OBIECTIVELE:
- Modernizarea infrastructurii de irigații;
BENEFICIARII:
- Unități administrativ teritoriale și/ sau asociații ale acestora constituite conform legislației naționale în vigoare;
- Organizații/ federații ale utilizatorilor de apă, constituite din proprietari/utilizatori de terenuri agricole în conformitate cu legislația în vigoare;
SPRIJINUL NERAMBURSABIL va fi de 100% din totalul cheltuielilor eligibile, și nu va depăși:
- 1.000.000 Euro/ proiect pentru sistemele de irigații aferente stațiilor de punere sub presiune și drumurile agricole de acces;
- 1.500.000 Euro/ proiect pentru amenajarea sistemelor de irigații aferente stațiilor de pompare și repompare precum și drumurilor forestiere.
Submăsura 4.3 - Infrastructura de acces AGRICOLĂ
OBIECTIVELE:
- Creșterea competitivității sectorului agricol prin îmbunătățirea accesibilității exploatațiilor agricole;
- Modernizarea şi adaptarea căilor de acces;
- Asigurarea unei bune aprovizionare şi un acces mai facil către consumatori şi piețele de desfacere;
BENEFICIARII:
- Unități administrativ teritoriale și/ sau asociații ale acestora constituite conform legislației naționale în vigoare;
SPRIJINUL NERAMBURSABIL va fi de 100% din totalul cheltuielilor eligibile, și nu va depăși:
1.000.000 Euro/ proiect pentru sistemele de irigații aferente stațiilor de punere sub presiune și drumurile agricole de acces.
Submăsura 4.3 - Infrastructura de acces SILVICĂ
OBIECTIVELE:
- Înființarea, extinderea și modernizarea căilor de acces în cadrul fondului forestier;
BENEFICIARII:
- Persoane juridice de drept privat/alte forme de organizare proprietari de pădure și/ sau asociațiile acestora conform legislației în vigoare;
- Unități administrativ teritoriale și/ sau asociații ale acestora, proprietari de pădure;
- Administratorul fondului forestier proprietate publică a statului conform legislației în vigoare;
SPRIJINUL NERAMBURSABIL va fi de 100% din totalul cheltuielilor eligibile, și nu va depăși:
- 1.500.000 Euro/ proiect pentru amenajarea sistemelor de irigații aferente stațiilor de pompare și repompare precum și drumurilor forestiere
MĂSURA 6 – DEZVOLTAREA EXPLOATAȚIILOR ȘI A ÎNTREPRINDERILOR
Submăsura 6.1 - Sprijin pentru instalarea tinerilor fermieri
OBIECTIVELE:
- Creșterea numărului de tineri fermieri care încep pentru prima dată o activitate agricolă ca șefi/conducători de exploatație, fiind încurajați să devină competitivi, să se asocieze, să participe la lanțurile alimentare integrate;
- Îmbunătățirea managementului, creșterea competitivității sectorului agricol şi sprijinirea procesului de modernizare şi conformitate cu cerințele pentru protecția mediului, igienă şi bunăstarea animalelor și siguranța la locul de muncă;
- Crearea posibilității tinerilor fermieri rezidenți, cu un minim de cunoștințe de bază, în vederea instalării ca șefi/ conducători ai exploatației agricole.
BENEFICIARII:
- Tinerii fermieri în conformitate cu definiția prevăzută la art. 2 din R(UE) nr. 1305/2013, care se instalează ca unic șef al exploatației agricole
- Persoanele juridice în care un tânăr fermier în sensul art. 2 din R(UE) nr. 1305/2013 care se instalează împreună cu alți tineri fermieri și care exercită un control efectiv pe termen lung în ceea ce privește deciziile referitoare la gestionare, beneficii și riscuri financiare în cadrul exploatației respective
SPRIJINUL NERAMBURSABIL va fi de maximum 50.000 Euro:
- va fi acordat sub formă de primă în două tranșe, astfel:
- 75% din cuantumul sprijinului la primirea deciziei de finanțare
- 25% din cuantumul sprijinului în maximum trei ani de la primirea deciziei de finanțare;
Submăsura 6.2 - Sprijin pentru înființarea de activități neagricole în zone rurale
OBIECTIVELE:
- Crearea de noi activități non – agricole, în special, pentru fermierii de mici dimensiuni sau membrii familiilor lor și în general, pentru micii întreprinzători din mediul rural;
- Diversificarea economiei rurale prin creșterea numărului de microîntreprinderi și întreprinderi mici în sectorul non-agricol, dezvoltarea serviciilor și crearea de locuri de muncă în spațiul rural;
- Încurajarea menținerii și dezvoltării activităților tradiționale.;
BENEFICIARII:
- Fermierii sau membrii unei gospodarii agricole din spațiul rural, care își diversifică activitatea prin înființarea unei activități non-agricole pentru prima dată;
- Persoanele fizice neautorizate nu sunt eligibile;
- Micro-întreprinderi și întreprinderile mici din spațiul rural, care își propun activități non-agricole, pe care nu le-au mai efectuat până la data aplicării sprijinului
- Micro-întreprinderi și întreprinderi mici noi, înființate în anul depunerii Cererii de Finanțare sau cu o vechime de maxim 3 ani fiscali, care nu au desfășurat activități până în momentul depunerii proiectului(start-ups)
SPRIJINUL NERAMBURSABIL:
- va fi acordat sub formă de primă în două tranșe astfel:
- 70% din cuantumul sprijinului la primirea deciziei de finanțare;
- 30% din cuantumul sprijinului se va acorda cu condiția implementării corecte a Planului de Afaceri fără a depăsi 5 ani de la data semnării Deciziei de Finanțare.
- va fi în valoare de:
- 70.000 Euro/ proiect în cazul activităților de productie, servicii medicale, sanitar-veterinare și de agroturism
- 50.000 Euro/ proiect în cazul altor activități;
Submăsura 6.3 - Sprijin pentru dezvoltarea fermelor mici
OBIECTIVELE:
- Îmbunătățirea managementului exploatației agricole;
- Orientarea spre piață a exploatațiilor agricole de mici dimensiuni;
BENEFICIARII:
- Fermierii, care dețin în proprietate sau folosință o exploatație agricolă încadrată în categoria de fermă mică* pentru o perioadă de minimum 10 ani:
* Dimensiunea unei ferme mici este cuprinsă între 8.000 – 11.999 SO (valoarea producției standard)
SPRIJINUL NERAMBURSABIL este de maxim 15.000 Euro pentru o exploatație agricolă:
- se acordă în două tranșe astfel::
- 75% din cuantumul sprijinului la primirea deciziei de finanțare;
- 25% din cuantumul sprijinului în maximum 3 ani de la primirea deciziei de finanțare;
- se va acorda pe o perioadă de 3/ 5* ani (*perioada de 5 ani se aplică doar pentru sectorul pomicol)
Submăsura 6.4 - Investiții în crearea și dezvoltarea de activități neagricole
OBIECTIVELE:
- Stimularea mediului de afaceri din rural, contribuind la creșterea numărului de activități non-agricole desfășurate în zonele rurale;
- Dezvoltarea activităților non-agricole existente; crearea de locuri de muncă, creșterea veniturilor populației rurale și diminuarea disparităților dintre rural și urban;
BENEFICIARII:
- Micro-întreprinderile și întreprinderile mici existente, din spațiul rural;
- Micro-întreprinderile și întreprinderile mici nou-înființate, din spațiul rural, care fac dovada cofinanțării;
- Fermierii sau membrii unor gospodării agricole care își diversifică activitatea de bază agricolă prin dezvoltarea unei activități non-agricole în cadrul întreprinderii deja existente încadrabile în microîntreprinderi și întreprinderi mici;
Valoarea SPRIJINULUI NERAMBURSABIL va fi de 90% din costul total al proiectului
- nu va depăși 200.000 Euro/ beneficiar pe 3 ani fiscali
- va respecta prevederile Regulamentului 1407/2013 cu privire la sprijinul de minimis
Submăsura 6.5 - Schema pentru micii fermieri
OBIECTIVELE:
- Cedarea terenurilor în mod voluntar de către unii fermieri în favoarea altor fermieri, în scopul facilitării comasării terenurilor și, în consecință, alături de alte măsuri conduce la restructurarea fermelor.;
- Prioritizarea fermierilor care cedează o exploatație cu o suprafață mai mare și în acele zone în care terenul are un potențial ridicat.
- Submăsura are o puternică legătură cu măsurile care vizează investițiile în ferme, sprijinindu-le în favoarea restructurării şi creșterii competitivității;
BENEFICIARII:
- Fermierii eligibili care au participat, cel puțin un an, la schema pentru micii fermieri conform Regulamentului 1307/2013;
Valoarea SPRIJINULUI NERAMBURSABIL acordat este echivalentul a 120% din cuantumul anual al sprijinului acordat pe schema de micii fermieri din Pilonul 1.
MĂSURA 7- SERVICII DE BAZĂ ŞI REÎNNOIREA SATELOR ÎN ZONELE RURALE
Submăsura 7.2 - Investiții în crearea și modernizarea infrastructurii de bază la scară mică
- creare și modernizare a infrastructurii rutiere locale și a sistemelor de alimentare cu apă/apă uzată, constituie elemente de bază pentru comunitatea rurală;
- crearea și modernizarea infrastructurii educaționale ante și preșcolară și a infrastructurii de învățământ secundar superior, cu profil resurse naturale și protecția mediului dar și a școlilor profesionale în domeniul agricol.
OBIECTIVELE:
Crearea infrastructurii rutieră de interes local și o infrastructură de apă/apă uzată îmbunătățite, care vor contribui la diminuarea tendințelor de declin social și economic și la îmbunătățirea nivelului de trai în zonele rurale;
- Îmbunătățirea condițiilor de trai pentru populația rurală și la stoparea fenomenului de depopulare din mediul rural prin reducerea decalajelor rural-urban;
BENEFICIARII:
- Comunele și asociațiile acestora conform legislației naționale în vigoare;
- ONG-uri pentru investiții în infrastructura educațională (grădinițe) și socială (infrastructură de tip after-school);
Valoarea SPRIJINULUI NERAMBURSABIL acordat este de:
- 100% din totalul cheltuielilor eligibile pentru proiectele aplicate de autoritățile publice locale și ONG-uri care sunt NEneratoare de profit și nu va depăși:
- 1.000.000 Euro/ comună, pentru investiții care vizează un singur tip de sprijin (infrastructura de drumuri, apă sau apă uzată);
- 2.500.000 Euro/ comună, pentru investiții care vizează înființarea infrastructurii de apă și apă uzată și 1.500.000 euro pentru extinderea acestei infrastructuri;
- 500.000 Euro, pentru proiectele de infrastructură educațională/socială;
- 4.000.000 euro, pentru proiectele colective (ADI din care fac parte comune) (proiecte care vizează mai multe comune) fără a depăși valoarea maximă /comună/tip de sprijin.
- 80% din totalul cheltuielilor eligibile pentru proiectele generatoare de profit aplicate de ONG-uri care vizează infrastructura educațională (grădinițe) și socială (infrastructură de tip after-school) și nu va depăși 100.000 euro
Submăsura 7.6 - Investiții asociate cu protejarea patrimoniului cultural
OBIECTIVELE:
- Susținerea investițiilor de restaurare, conservare și accesibilizare a patrimoniului cultural imobil de interes local, a așezămintelor monahale inclusiv a așezămintelor culturale;
- Punerea în valoare a moștenirii culturale locale, la promovarea turismului rural, conducând astfel la creșterea nivelului de trai în zonele rurale;
- Dezvoltare locală sustenabilă;
BENEFICIARII:
- Comunele, conform legislaţiei naţionale în vigoare;
- ONG-uri definite conform legislației în vigoare;
- Unități de cult conform legislației în vigoare;
- Persoane fizice autorizate/societăți comerciale care dețin în administrare obiective de patrimoniu cultural de utilitate publică, de clasă B;
ATENŢIE! Reprezentantul legal al comunei este primarul (poate fi şi Administratorul public
pentru Comune în conformitate cu Legea nr. 215/2001 a administraţiei publice locale cu
modificările şi completările ulterioare).
SPRIJINUL NERAMBURSABIL va fi de:
- 100% din totalul cheltuielilor eligibile pentru proiectele de utilitate publică, negeneratoare de profit dar
- nu va depăși 500.000 euro;
- 85% din totalul cheltuielilor eligibile pentru proiectele de utilitate publică, generatoare de profit dar
- nu va depăși 200.000 euro;
MĂSURA 8 – INVESTIȚII ÎN DEZVOLTAREA ZONELOR FORESTIERE ȘI AMELIORAREA VIABILITĂȚII PĂDURILOR
Submăsura 8.1 - Împădurirea și crearea de suprafețe împădurite
- de creștere a suprafeței ocupate de păduri la nivel național;
- de acoperire a costurilor lucrărilor de înființare a plantației, a celor de întreținere a plantațiilor pe o perioadă de maximum 6 ani până la închiderea stării de masiv;
- de acoperire a costurilor determinate de efectuarea a două lucrări de îngrijire a arboretelor după închiderea stării de masiv;
- de acoperire a pierderilor de venit agricol pentru o perioadă de 12 ani pentru suprafața împădurită.
OBIECTIVELE:
- Promovarea sechestrării carbonului;
- Adaptarea la efectele schimbărilor climatice;
- Reducerea eroziunii solului;
- Îmbunătățirea capacității de retenție a apei;
- Refacerea și conservarea biodiversității locale.
BENEFICIARII:
- Deținătorii publici de teren agricol și neagricol;
- Deținătorii private de teren agricol și neagricol;
- Forme asociative ce dețin teren agricol și neagricol;
SPRIJINUL NERAMBURSABIL se va acorda sub formă de prime astfel:
- Prima de înființare a plantațiilor forestiere, care acoperă și costurile de realizare a proiectului tehnic de împădurire (denumită în cadrul submăsurii Prima 1)
- Prima anuală acordată pe unitatea de suprafaţă pentru o perioada de 12 ani, pentru acoperirea costurilor de întreținere și îngrijire a plantaţiei forestiere și pentru compensarea pierderilor de venit agricol ca urmare a împăduririi (denumită în cadrul submăsurii Prima 2)
MĂSURA 9 – SPRIJIN PENTRU ÎNFIINȚAREA GRUPURILOR DE PRODUCĂTORI ÎN SECTORUL AGRICOL
Submăsura 9a - Înființarea grupurilor de producători în sectorul pomicol
OBIECTIVELE:
- Îmbunătățirea performanțelor generale ale exploatațiilor pomicole;
- O mai bună integrare pe piață a producătorilor primari;
- Creșterea veniturilor producătorilor prin comercializarea în comun a producției;
- Crearea și promovarea lanțurilor scurte;
- Respectarea standardelor comunitare de mediu si climă, siguranță alimentară etc;
BENEFICIARII:
- Grupurile de producători din sectorul pomicol care se încadrează în definiția IMM-urilor și care au fost recunoscute oficial de către autoritatea competentă după 1 ianuarie 2014 și înainte de solicitarea sprijinului;
Valoarea SPRIJINULUI NERAMBURSABIL acordat este 100% public și nu poate să depășească anual 10% din valoarea producției comercializate în primii 5 ani și 100.000 euro/an
Sprijinul nerambursabil se plătește sub forma unui ajutor forfetar degresiv, în tranșe anuale, pe o perioadă care nu poate depăși cinci ani de la data la care grupul de producători a fost recunoscut.
Sprijinul nerambursabil se calculează pe baza producției comercializate anual prin intermediul grupului. În primul an, se poate plăti grupului de producători un sprijin calculat pe baza valorii medii anuale a producției comercializate de membrii acestuia, în ultimii trei ani înainte de aderarea la grup.
Sprijinul nerambursabil se va acorda ca procent din producția comercializată prin intermediul grupului astfel:
- anul I – 10%
- anul II – 8%
- anul III – 6%
- anul IV – 5%
- anul V – 4%.
Submăsura 9a - Înființarea grupurilor de producători în sectorul pomicol
OBIECTIVELE:
- Îmbunătățirea performanțelor generale ale exploatațiilor pomicole;
- O mai bună integrare pe piață a producătorilor primari;
- Creșterea veniturilor producătorilor prin comercializarea în comun a producției;
- Crearea și promovarea lanțurilor scurte;
- Respectarea standardelor comunitare de mediu si climă, siguranță alimentară etc;
BENEFICIARII:
- Grupurile de producători din sectorul pomicol care se încadrează în definiția IMM-urilor și care au fost recunoscute oficial de către autoritatea competentă după 1 ianuarie 2014 și înainte de solicitarea sprijinului;
Valoarea SPRIJINULUI NERAMBURSABIL acordat este 100% public și nu poate să depășească anual 10% din valoarea producției comercializate în primii 5 ani și 100.000 euro/an
Sprijinul nerambursabil se plătește sub forma unui ajutor forfetar degresiv, în tranșe anuale, pe o perioadă care nu poate depăși cinci ani de la data la care grupul de producători a fost recunoscut.
Sprijinul nerambursabil se calculează pe baza producției comercializate anual prin intermediul grupului. În primul an, se poate plăti grupului de producători un sprijin calculat pe baza valorii medii anuale a producției comercializate de membrii acestuia, în ultimii trei ani înainte de aderarea la grup.
Sprijinul nerambursabil se va acorda ca procent din producția comercializată prin intermediul grupului astfel:
- anul I – 10%
- anul II – 8%
- anul III – 6%
- anul IV – 5%
- anul V – 4%.
MĂSURA 19 – DEZVOLTAREA LOCALA LEADER 2014-2020
Sub-Măsura 19.1 – Sprijin pregătitor pentru elaborarea Strategiilor de Dezvoltare Locală (SDL)
OBIECTIVELE:
Creșterea capacității de colaborare, necesară pentru elaborarea unor strategii integrate, ceea ce va oferi actorilor locali și reprezentanților din diferite domenii de activitate posibilitatea de a lucra împreună și de a interacționa în favoarea comunităților din teritoriile LEADER;
- Întocmirea strategiei de dezvoltare locală, reprezintă o oportunitate ideală pentru GAL de a implica, în mod activ, actori locali și organizații noi. În acest fel, GAL-ul poate analiza nu numai nevoile și oportunitățile de dezvoltare, ci și mecanismul de implicare activă a populației;
- Acțiuni de construcție instituțională și de creare de rețele, cu scopul de a pregăti și implementa o strategie integrată de dezvoltare locală pentru o anumită zonă.
BENEFICIARII:
- Parteneriate privat-publice constituite în baza unui Acord de Parteneriat, indiferent dacă reprezintă teritorii care sunt acoperite de GAL-uri ce au fost selectate în cadrul PNDR 2007-2013, sau parteneriate potențiale/existente formate din parteneri care au fost membri în GAL-uri autorizate și/ sau parteneri care nu au mai fost membri în GAL-uri;
- Partenerii economici privați, precum și alți reprezentanți ai societății civile vor reprezenta cel puțin 51% la nivel decizional. Reprezentanții orașelor vor reprezenta maximum 25% la nivel decizional (organisme de conducere ale GAL-ului și comitet de selecție) și raportat la populația acoperită într-un teritoriu GAL;
SPRIJINUL NERAMBURSABIL va fi de 100%:
Se va oferi sprijin de asistență tehnică în conformitate cu prevederile Regulamentului nr.1303/2013, până la suma maximă de 20.000 Euro pentru SDL ( strategie dezvoltare locala) depusă de parteneriat, astfel:
- cheltuielile pentru animare vor fi de maximum 10.000 euro, acordate proporțional cu numărul de locuitori acoperit de Strategia de Dezvoltare Locală (maximum 100.000 de locuitori). Prin urmare, alocarea financiară va fi 0,1euro/ locuitor
cheltuielile legate de elaborarea strategiei se vor încadra în suma maximă de 10.000 de euro, indiferent de mărimea teritoriului și populația acoperită de SDL.
Submăsura 19.2 - Sprijin pentru implementarea acțiunilor în cadrul strategiei de dezvoltare locală
- Stimularea inovării;
- Consolidarea identității locale și a profilului local;
- Îmbunătățirea calității vieții și a atractivității zonei locale;
- Soluționarea problemelor demografice;
- Crearea și păstrarea locurilor de muncă în zonele LEADER;
- Îmbunătățirea egalității de șanse pentru tineri, femei, persoane în vârstă, persoane cu dizabilități și membrii minorităților;
- Creșterea competitivității la nivel local;
- Conservarea resurselor și protecția mediului natural;
- Aplicarea unei abordări integrate și multisectoriale.
BENEFICIARII:
- Entități juridice private/publice, stabilite prin fișa măsurii din Strategia de Dezvoltare Locala, cu respectarea prevederilor din Regulamentului Uniunii Europene 1305/2013;
- În cazul în care în Strategia de Dezvoltare Locala s-a identificat oportunitatea dezvoltării unor operațiuni de interes public pentru comunitate și teritoriul respectiv, pentru care niciun alt solicitant nu-și manifestă interesul, GAL poate fi beneficiar cu condiția aplicării măsurilor de evitare a conflictului de interese;
SPRIJINUL NERAMBURSABIL va fi de până la 100% dar nu mai mult de 200.000 Euro/ proiect.
- Pentru operațiunile specifice FEADR, GAL va stabili intensitatea sprijinului în limita maxima prevăzută în Regulamentul (UE) nr. 1305/2013.
- Intensitatea sprijinului pentru operațiunile care ies din sfera Regulamentului va fi stabilită de GAL-uri astfel:
- pentru operațiunile generatoare de venit: maximum 90%;
- pentru operațiunile Negeneratoare de venit: maximum 100%;



